גגות ירוקים – קצת סדר בבלאגן

גגות ירוקים

גגות ירוקים

ישנם כאלו שאינם יודעים במה מדובר כשמדברים על גגות ירוקים, ישנם כאלו שחושבים כי מדובר בגגות ידידותיים לסביבה, וישנם שחושבים כי מדובר בגגות בעלי צמחייה ירוקה. התשובה שתעשה לכם סדר בבלאגן היא שמדובר בעצם בשני המאפיינים. גגות ירוקים בעצם קיבלו את שמם מאחר ומדובר בגגות עליהם מושתלת צמחייה חיה (לרוב ירוקה כמובן). לגגות אלו יש מגוון רחב של יתרונות, וכיום עיריות של מדינות רבות ברחבי העולם מעודדות את הגגות הירוקים. בטורונטו אף מחוקק חוק כי חובה לשתול צמחייה על לפחות 20% משטחי גגות בכל בניין חדש.

 

יתרונותיהם של גגות ירוקות

  • צמצום צריכת האנרגיה בבניין – שוב נחזור לעובדה כי הגגות הירוקים הם שם תרתי משמע ירוק. בנוסף לצבעם הירוק, הם גם תורמים לסביבה, ומצמצמים משמעותית את צריכת אנרגיית הבניין. זאת מאחר והם מבודדים את הבניין מחום וחוסכים באנרגיה הדרושה על מנת לקרר אותו.      בחורף קורה בדיוק ההפך, והם מבודדים את הבניין מהקור החיצוני ושומרים את החום בתוכו.
  • צמצום זיהום האוויר – צמחים נוהגים לספוג חומרים מזהמים כמו CO2 – הפחמן הדו חמצני.  במקום הCO2 הם מפיצים חמצן נקי אל האוויר ובעצם מצמצמים את זיהום האוויר.
  • שילוב של איטום גג וכן אגירת מי גשמים – כל גג זקוק בעצם לאיטום. האיטום מונע ממי הגשמים לחלחל אל גג הבית ובעצם לגרום לנזילות ולתקלות אחרות. כאשר יוצרים גג ירוק, משלבים אותו עם חומרי איטום כגון יריעות איטום המשמשות כשכבת איטום תחתונה לגג. כך שגם הגג אטום כראוי, וכן מי הגשם הנאגרים עליו מונעים הצפות של הסביבה.

 

גגות ירוקים – מגוון יתרונות לכל בניין

אין ספק כי גגות ירוקים תורמים במגוון יתרונות, ולא רק לבניין אלא לסביבה עצמה. יצירת גגות ירוקים היא תהליך לא קצר, אך בסופו ניתן ליהנות מכל היתרונות ומסביבה בריאה יותר ונקייה יותר.

כתיבת תגובה