החוק להצבת והתקנת דודי שמש בעת הבנייה ומשמעותו

כולנו מכירים את המראה של גגות בניינים או בתים אשר מכוסים בדודי שמש. מראה זה כבר הפך לחלק בלתי נפרד מן הנוף האורבאני הישראלי ללא כל צל של ספק, אבל רובינו לא מודעים לעובדה כי נוף זה מוכתב על ידי חוק מדינה אשר מחייב התקנת דוד שמש בכל בית ובניין חדש אשר נבנה בישראל.

האמת היא כי דודי שמש הם בעצם המצאה ישראלית עוד משנות החמישים. הרעיון אשר עומד מאחורי דוד השמש הוא לנצל את אנרגיית השמש לחימום מים לצרכים ביתיים או תעשייתיים ובכך לחסוך למדינה הוצאות ברכישת דלק יקר לייצור חשמל. עם השנים הובן כי החיסכון אשר נעשה בייצור החשמל אינו רק חסכון כספי למדינה ברכישת הדלקים, ולצרכן בחשבונות החשמל, אלא שמדובר בסופו של דבר במתקן שעוזר להלחם ביעילות רבה בזיהום הסביבה בצורה יוצאת מן הכלל לכל הדעות.

החוק והשמירה על איכות הסביבה

בשנות השבעים חוקק החוק אשר מחייב התקנת דודי שמש בכל בניין ובית. החוק עומד על שני הצרכים השונים:

  • הפחתת התלות בדלק מיבוא
  • שמירה על איכות הסביבה

השמירה על איכות הסביבה נעשית על ידי הפחתת ייצור החשמל בתחנות הכוח הגדולות. כל חיסכון בייצור חשמל בצורה זו פירושו שמירה על סביבה נקייה יותר ורעילה פחות. כולנו מודעים לסכנות האורבות לנו משימוש מוגבר בדלקים ששריפתם מזהמת את הסביבה ושימוש מוגבר בהם עלול לפרום את האיזון האקולוגי ולפגוע ביכולת שלנו לחיות על פני כדור הארץ בעתיד (אם לא שלנו אז של ילדינו ונכדינו). בדרך זו נעשה שימוש באנרגייה זמינה ואין סופית שלא עולה כסף כלל, היא לא מזהמת והיא נחשבת לאנרגיה הידידותית ביותר לסביבה.

התקנת דודי שמש

מכיוון שהחוק מחייב התקנת דודי שמש יש לעשות זאת באמצעות חברות אשר מתמחות בכך באופן מקצועי והעובדות על פי התקנים שנקבעו לשם כך על ידי מכון התקנים. תקנים אלה מחייבים גם ייצור דודי שמש על פי תקן וגם התקנת הדודים על הגג על פי תקן מחייב.

כתיבת תגובה