התקנת דוד שמש בבניין

קבלנים מחויבים כיום להתקין מערכות סולאריות לחימום מים בכל בניין של עד 9 קומות, אך הצעה חדשה גורסת כי יש להרחיב את התקנה גם לבניינים גבוהים יותר. במאמר הבא נסביר את משמעות ההחלטה ונציין עקרונות להתקנה נכונה של דוד שמש בבניין

דוד שמש הוא אמצעי חימום המים הנפוץ ביותר בישראל. זהו מתקן סולארי לחימום מים ולשימוש ביתי ותעשייתי, הזוכה להצלחה בשל פונקציונאליות נוחה וביצועים מרשימים. כל דוד שמש מורכב משני חלקים עיקריים: מיכל המים והקולטנים. את המיכל ניתן לזהות על פי צורתו דמוית גליל מוארך עשוי פלדה, בעוד הקולטן הוא למעשה תיבה מלבנית שעשויה רובה ממתכת. הצורך בהיכרות עם המבנה של דודי שמש מתעורר בעקבות הצעת חוק חדשה. על פי ההצעה, יש לחייב התקנת דודי שמש בבניינים עד 15 קומות ולא רק בבניינים עד 9 קומות בלבד.

היתרונות של חימום מים באנרגיה סולארית

המשמעות של הצעת החוק החדשה היא לאפשר גם לדיירי בתים גבוהים ליהנות מהיתרונות של דוד שמש וחימום מים באנרגיה סולארית:

  • חיסכון בעלויות חשמל
  • תרומה לאיכות הסביבה
  • ניצול אופטימאלי של מזג האוויר ומספר שעות השמש בישראל
  • תחזוקה נוחה לאורך זמן
  • השקעה משתלמת בטווח הקצר והארוך
  • תועלת כלכלית לרשויות המקומיות ולמדינה

מערכות סולאריות לחימום מים הן בעלות תרומה חשובה לחיסכון באנרגיה עבור המשק, ולחיסכון כספי עבור משקי הבית. מחיר ההתקנה כמעט אינו מורגש בעת רכישה של דירה בפרויקט חדש והוא מינימאלי גם במהלך שיפוץ בתים קיימים. בנוסף, התקנה נכונה של דוד שמש בבניין מבטיחה יעילות אנרגטית ברמה גבוהה מאוד.

כיצד מבוצע התקנת דוד שמש?

על מנת להתקין דוד שמש בבניין יש צורך בבדיקה של מספר פרמטרים. ראשית, כדאי להביא בחשבון את נפח הדוד. דוד קטן של 80 ליטר מותקן בצורה שונה מאשר דוד משפחתי של 120-150 ליטר, או דוד תעשייתי גדול יותר. גם מיקום ההתקנה על גג שטוח או על גג רעפים משפיע על המחיר ועל העבודה. שנית, יש המון דרישות מיוחדות שקובעות את אופי ההתקנה ואת משך זמן העבודה מבחינת אנשי המקצוע. הדרישות המיוחדות הן פינוי ופירוק של דוד ישן, התקנת מעמד עבור דוד שמש וכן הלאה.

מבחינת טווח מחירים, התקנה של דוד שמש בבניין רב קומות יכולה להגיע לעלות של 2,000-3,000 ש"ח, לא כולל דרישות מיוחדות. הדבר החשוב הוא לבחור היטב את אנשי המקצוע המבצעים את העבודה. רצוי לקבל המלצות על חברות שונות, לתאם פגישת היכרות לא מחייבת ולברר לגבי איכות חומרי הגלם ותקופת האחריות. רק בצורה כזו ניתן לנצל את כל היתרונות המגוונים של דוד שמש בבניין ולהתקין אותו בצורה בטוחה. בסופו של דבר, ההתקנה חשובה עבור אופי השימוש לא פחות מאיכות קולטני השמש, המיכל או הצינורות המעבירים את המים.

כתיבת תגובה