למה עגורן חיוני באתר בניה

אחד מסמלי המודרניות הם לא אחרים מאשר עגורנים. עגורנים הם מנופים ענקיים אשר משמשים באתרי בנייה מכל סוג. עגורן הוא מתקן אשר יושב על עמוד הבנוי מתאים תאים של קונסטרוקציית מתכת מרובעת כאשר אלכסונים מחזקים אותם. בקצה המתקן נמצאת זרועה ארוכה אשר ניתן לצדד אותה ב – 360 מעלות. הזרוע מורכבת משני צדדים כאשר בצד אחד מותקן המנוף ובצידו השני, יש משקולות לאיזון המשקל המורם.

את העגורן מפעיל איש מקצוע היושב בקצה העמוד בתוך תא הפעלה מיוחד אשר מאפשר לו לצודד את הזרוע להרים ולהוריד את ראש המנוף, ולהסיע אותו לאורך הזרוע הארוכה.

היתרונות של עגורן

היתרונות של עגורן הופכים כל אתר בנייה למודרני והם מאפשרים לבצע את עבודות הבנייה במהירותה הרבה יותר גדולה וביעילות מירבית ממה שהיה בעבר. רשימת היתרונות של עגורן כוללת בין היתר את הדברים הבאים:

  • יכולת הרמה של חומרי בניין במשקלים של טונות רבות בצורה פשוטה ויעילה ביותר
  • יכולת יציקת תקרות ורצפות מבטון על ידי העלאת בטון רטוב במתקן מיוחד
  • יכולת עבודה בכל בניין – בכל גובה שהוא (!)
  • העלאת מטענים בדיוק מירבי הישר ממשאית ההובלה לתוך המבנה עצמו.

הפעלת עגורן מצריכה מיומנות ונסיון רב כמובן, ועל פי רוב מושכרים עגורנים כולל המפעיל לתקופת הבנייה באתר מחברות שזה הוא תחום הפעילות שלהן בשטח. כאשר בונים בניין רב קומות נעשה שימוש בעגורן עומד עד לקומה מסויימת ולאחר מכן מצמידים את העגורן לקיר המבנה ועל ידי כך ניתן להגביה את העגורן עם צמיחת הבניין עצמו לכל גובה אשר נדרש במהלך תהליך הבניה.

התקנת עגורן

התקנת עגורן היא מלאכה מורכבת ומדוייקת מאד, ויש לבצע אותה בזהירות רבה כמובן. את הזרוע מחברים לתא הראשון ומעמידים אותם על משטח מיוחד. לזרוע מחברים את המשקולות הכבדות לאיזון מצידה השני. באמצעות ג'קים מיוחדים מרימים את המתקן ומוסיפים מתחת לתא הראשון תא נוסף וחוזר חלילה. ככל שהעמוד (הבנוי מהתאים) הולך ונהייה גבוה יותר מלאכת ההתקנה נעשית בזהירות גדולה יותר.

כתיבת תגובה