משאית שאיבת ביוב – פתיחת סתימות בעזרת ביובית

שאיבת ביוב

שאיבת ביוב

כאשר יש סתימה בכיור המטבח או בחדר הרחצה אנו מזמינים אינסטלטור כדי שיפתח את הסתימה או שמנסים לעשות זאת בעצמנו. אבל כאשר הביוב עולה על גדותיו ומי השופכין מציפים את הרחוב אין זו עבודה לאינסטלטור ואסור לנסות להתמודד עם זה לבד. במקרים אלה יש לקרוא לחברה המפעילה ביובית על מנת לפתוח את הסתימה שגרמה להצפת מי הביוב. שאיבת ביוב מצריכה אמצעים מיוחדים ונסיון מקצועי ורק מי שמפעיל ביובית יכול להתמודד עם המפגע החמור הזה.

אין להקל ראש בהצפת מי הביוב ויש לקרוא לביובית מיד כשזה מתגלה. אחרת עלול המפגע להפוך מריח רע ומים עכורים למפגע תברואתי של ממש ולסכנת חיים.

מהי ביובית וכיצד היא פועלת

ביובית היא למעשה משאית מיוחדת שעליה מותקנים משאבה ומיכל אגירה לשפכים. במשאית יש ערכה של צינורות שבעזרתם שואבים ופותים סתימות במקומות שונים לרבות:

  • פתיחת סתימות בצינורות הביוב
  • שאיבת ביוב שעלה על גדותיו
  • שאיבת בורות (בורות ספיגה, בורות שמן וכדומה)
  • שטיפה של צינורות ביוב
  • שאיבת חניונים שהוצפו או מקלטים

את הביובית מפעיל צוות מיומן שמחדיר אל פתח הביוב את צינור השאיבה ולאחר מכן מופעלת המשאבה. המערכת פועלת כמו פומפה גדולה שמאפשרת לסתימה להתנתק ממקומה ועל ידי כך לגרום למי השופכין לזרום בחופשיות בצינור. לאחר שאיבת ביוב ופתיחת הסתימה נהוג לשטוף את הצינורות עם לחץ מים גבוה, שגם אותו מבצעת המשאבה של הביובית, על מנת לפורר את כל האלמנטים שגרמו לסתימה המקורית.

שאיבת ביוב

שאיבת ביוב היא עניין למקצוענים המפעילים ביובית. במידה והביוב עלה על גדותיו בתחום הציבורי יש להודיע באופן מיידי למוקד העירוני על מנת שישלחו ביובית לשאיבת הביוב, ובמידה והסתימה היא בתחום הפרטי יש להזמין ביובית באופן עצמאי.

 

שאיבת בור ביוב

לפני שנים רבות, כשהארץ היתה קטנה ותושבים בה מעט היו בורות ביוב או בורות ספיגה שיטה מקובלת לאגירת מי הביוב בבתים ובמקומות ציבוריים. בורות ספיגה שימשו כמאגרי מי השופכין ואחת לכמה זמן היה צורך לשאוב אותם כדי לפנות מקום לפינוי מי שופכין נוספים. כיום, ברוב הערים והישובים בארץ יש מערכות ביוב עירוניות ומשוכללות וחל איסור על הקמת בורות ספיגה במקומות אלה , אלא במקומות מבודדים, במשקים חקלאיים שאינם מחוברים למערכת ביוב מסודרת, באתרי בנייה זמניים, במפעלים מסויימים וכדומה.

שאיבת בור ביוב

שאיבת בור ביוב

שאיבת בור ביוב כיום

גם כיום, כמו בעבר יש לפנות את השופכין מבורות הספיגה הללו אחת לכמה זמן ויש לעשות זאת לפני שהבור מתמלא עד גדותיו. מאד חשוב להזמין שאיבת בור ביוב כזה בזמן ולא לחכות שיעלה על גדותיו מכיוון שמדובר במפגע בריאותי מסוכן מאד היכול להציף עם מי הביוב גם מזיקים שונים שעלולים להיות מאד מסוכנים לאדם ולסביבה.

שאיבת בור ביוב – רק עם ביובית

כאשר אתם זקוקים לשאיבת בור ביוב יש לעשות זאת על ידי הזמנת ביובית שהיא המכשיר הנכון לשאיבות מסוג זה. ביובית היא משאית שעליה מותקנים משאבה ומיכל אגירה גדול ולה מערכת צינורות לשאיבת ביוב ולפתיחת סתימות בביוב. כאשר מגיעה הביובית למקום על צוות הביובית לעשות מספר פעולות:

  • למצוא את פתח הבור
  • לחבר לפתח הבור את הצינור המתאים מבחינת הקוטר
  • להפעיל את המשאבה ולוודא כי כל התכולה נשאבה למיכל האגירה
  • לשטוף את הבור עם לחץ מים ולוודא כי צינור הביוב המוביל לבור אינו סתום

ביובית היא כלי שלו מספר פונקציות לרבות שאיבת בורות ביוב, שאיבת בורות שמן, שאיבת ביוב במערכות עירוניות, פתיחת סתימות ביוב וכן שאיבת מים שהציפו מקומות נמוכים כמו חניונים, מקלטים וכדומה.

כתיבת תגובה