שימוש במנופים לבניית בניינים

כמעט כל תהליך בנייה של בניינים מחייב מעורבות מנוף. במאמר הבא נבין מה מאפיין ציוד מכני הנדסי מן הסוג הזה ונביא דוגמאות לסוגי מנופים פופולאריים

השימוש במנופים לבניית בניינים קיים כבר עשרות שנים. מנוף הוא הכלי היחיד המסוגל להרים דברים כבדים מבלי לסכן את הסביבה או את העובדים. אך בעוד עיקרון המנוף כמכונה המכפילה כוח ידוע עוד מימי הביניים, השימוש המודרני במנוף הוא הרבה יותר מגוון ויעיל. בתוך מנופים מודרניים ובעיקר בעגורן הנקרא בישראל "מנוף ענק" יש מערכות כבלים חזקות, כננות וגלגלות המותקנות כולן על תרני פלדה מאסיביים. גם מנועים חשמליים רבי עוצמה אחראיים על הצלחת המנוף ועל האופן בו הוא משמש לבניית בניינים.

אלו המטרות העיקריות של עגורנים מגדליים הנפוצים באתרי בנייה:

  • העלאת ציוד לקומות גבוהות
  • העברה ושינוע של חומרי גלם, מנועים או גנרטורים
  • תמיכה בעת הרמת ציוד כבד

עגורן מגדלי סטנדרטי מורכב מבסיס, מגדל או צריח, יחידת הנפה וסיפון. לכל אחד מהמרכיבים הללו יש תפקיד אחר ויחד הם מאפשרים את השימוש במנופים לבניית בניינים רבי קומות.

סוגי עגורנים ומנופים

רצוי להכיר את הסוגים הבולטים של מנופים ועגורנים על מנת להבין כיצד משתמשים בהם בתוך אתרי הבנייה:

א. עגורנים מגדליים – עגורן טלסקופי ועגורן חוליות שייכים שניהם למשפחת העגורנים המגדליים, למרות שיש ביניהם מספר הבדלים. עגורן חוליות הוא כבד יותר ומותאם לעבודות ארוכות וגדולות, בעוד עגורן טלסקופי מוגבל מבחינת גובה, טווח ויכולת עבודה.

ב. עגורן נייד – זהו מנוף שניתן למצוא באתרי בנייה רק על משאיות. העגורן הנייד הוא קטן יחסית ואין אפשרות להשתמש בו לצורך הרמה של משאות כבדים.

ג. עגורן גשר – גם את העגורן הזה נדיר למצוא בתוך אתרי הבנייה עצמם, אלא רק במפעלים, אולמות תצוגה ומחסנים. עגורן גשר מורכב משתי מסילות שביניהן קורה אופקית. העגורן נע בשני מישורים ולכן הוא מכסה שטח גדול.

בחירת מנופים לבניית בניינים

קבלנים הנדרשים לבחור מנופים צריכים להתמקד בכושר הנשיאה של הכלי. כושר הנשיאה תלוי בחוזק החומרים מהם מורכב העגורן, בבסיס, בזרוע ובכמות משקל הנגד שבזרוע הקצרה. לאחר שבוחרים עגורן ניתן להשתמש בציוד מכני הנדסי על מנת להרכיב אותו בתוך אתר הבנייה. ההרכבה מתחילה בהתקנת היסודות ובשינוע של חלקי העגורן אל אתר הבנייה באמצעות משאיות. לאחר מכן מגבהים את העגורן באמצעות העגורן עצמו ומוספים כמה מקטעים שנדרש. עם תום העבודה ניתן לפרק את העגורן תוך הסרת החוליות והנמכתו עד הקרקע.

לסיכום שימוש במנופים לבניית בניינים מהווה חלק בלתי נפרד מענף הבנייה בארץ ובעולם. ללא עגורנים ומנופים גדולים קשה ליישם את עקרונות הבנייה והאדריכלות המודרניים. כלים מכניים אלו מבטיחים בנייה מהירה ויעילה, תוך הקפדה על הוראות הבטיחות.

כתיבת תגובה