סוגי בנייה קלה ושימוש במקורות אנרגיה ירוקה

טכניקות בנייה קלה צוברות תאוצה וזוכות להצלחה בקרב קבלנים, אנשי מקצוע ובעלי דירות. במאמר הבא נסביר מה ההבדל בין סוגי הבנייה השונים ונציין צורות שימוש למקורות אנרגיה ירוקה

בנייה קלה מכונה גם "בנייה מודולארית", או "בנייה מתועשת", והיא מבוססת על שימוש בחלקים קטנים או קלים הניתנים להובלה ולהרכבה ללא תלות ביסודות הבניין. באמצעות השיטה ניתן לבנות חלקים מראש ולצרף אותם בשלמותם אל המבנה. היתרונות הגדולים ביותר של בנייה קלה הם קלות, מהירות וחיסכון של זמן בבניית היסודות. העלות של הבנייה זולה משמעותית מבנייה רגילה והיא מומלצת גם לאיכות הסביבה.

מבחינה אנרגטית, החומרים הנפוצים בשיטה של בנייה קלה נחשבים לטובים יותר הן מבחינת איטום והן מבחינת בידוד תרמי ואקוסטי. שיטת הבנייה התחילה בארצות הברית והתפשטה מאז גם למקומות אחרים בעולם, לרבות ישראל. הפרמטרים העיקריים המסבירים את העלות הנמוכה של הבנייה הם כמות פועלים קטנה, חומרים זולים והפחתת מספר אנשי המקצוע המעורבים בתהליך. כל אלו הופכים את הבנייה הקלה לפתרון אידיאלי עבור קבלנים, בעלי דירות וגורמים העוסקים בתחום הנדל"ן.

מה הקשר בין שיטות בנייה קלה לבין מקורות אנרגיה ירוקים?

אנרגיה ירוקה יכולה להיות מופקת ממקורות שאינם מייצרים מזהמים באופן ישיר, או ממקורות הנחשבים ידידותיים לסביבה. לעיתים מופקת האנרגיה ממקורות המייצרים כמויות נמוכות של זיהום בלבד והיא תמיד משתמשת באמצעים אשר השפעתם הסביבתית נמוכה יחסית. כל אלו יחסית מאפשרים למקורות אנרגיה ירוקה לספק משאבים חשובים עבור הסוגים השונים של בנייה קלה.

אנרגיה ירוקה – שיטות הבנייה המתקדמות משלבות טכנולוגיות במספר שלבים:

א. הכנת משטח – חשוב להכין היטב את המשטח הצפוי לשמש בתור פלטפורמה לשיטת הבנייה. הכנת המשטח מתבצעת בנפרד מהבנייה עצמה אולם היא מהווה חלק בלתי נפרד מההובלה והשינוע של החלקים.

ב. תכנון והגשת תכניות – הבנייה המודולארית מקלה על תכנון והגשת תכניות. השיטה לא דורשת פינוי במהלך העבודה ולכן אפשר לגור בנכס גם במהלך הבנייה עצמה.

ג. ניקיון, זיהום אוויר ופליטת אבק – בנייה קלה אינה משתמשת בכלים כבדים ובמספר פועלים גדול. פסולת הבניין קטנה במיוחד והיא מתאימה למי שרוצה להשתמש באנרגיה ירוקה על מנת לשמור על הסביבה. השיטה יוצרת מבנים נוחים למגורים ומבטיחה התאמה אופטימאלית בין התכניות המקוריות לבין התוצאות בפועל.

כפי שניתן לראות, הצורך בניקיון ובשקט סביבתי תורמים להצלחה של שיטה הבנייה המודולארית ועולים בקנה אחד עם המעבר לשימוש במקורות אנרגיה ירוקים. כל אלו יחד צפויים להמשיך ולהוביל את ענף הבנייה גם בעתיד. בסופו של דבר, יש לקבלנים ולבעלי הדירות אינטרס משותף הבא לידי ביטוי בניצול נכון של משאבי כדור הארץ. רצוי להכיר את סוגי הבנייה הקלה ולהשתמש בהם לצרכים מגוונים תוך התייעצות עם אנשי מקצוע העוסקים בתחום.

כתיבת תגובה